Zadzwoń do nas
Kraków 662-855-231
Warszawa 796-123-462
Sklep internetowy
Napisz do nas
Godziny otwarcia
Pn-Pt: 09:00 - 17:00
(kontakt telefoniczny do 20:00)

Hartowane szkło

Wróć na stronę główną

Hartowanie szkła – jak i po co się to robi?

Hartowane szkło różni się od szkła zwykłego sposobem pękania po rozbiciu – rozbija się na drobne kawałki, których krawędzie są tępo zakończone. Proces hartowania polega na podgrzewaniu tafli szkła do wysokiej temperatury i szybkim jej ochłodzeniu. Powoduje to zwiększenie wytrzymałości szkła na szkodzenia mechaniczne oraz zwiększa jego wytrzymałość na zginanie. Co warto wiedzieć o szkle hartowanym?

Jak powstaje szkło hartowane?

Szkło hartowane powstaje w wyniku obróbki cieplnej. Najpierw tafla szkła jest podgrzewana do temperatury 630-640 st. C, a następnie schładzana za pomocą strumienia sprzężonego powietrza. Powoduje do skurcz, czyli „zamrożenie” wierzchnich warstw, przez co wewnątrz powstają naprężenia rozciągające, a wewnątrz ściskające. Środkowa część stopniowo stygnie, w czym przeszkadzają zastygnięte już warstwy zewnętrzne. Ostatnim etapem powstawania szkła hartowanego jest ochłodzenie tafli do temperatury otoczenia.

Co daje hartowanie szkła?

Proces obróbki cieplnej powoduje, że szkło hartowane jest wyjątkowo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Jego wytrzymałość na zginanie jest aż pięć razy wyższa niż zwykłego szkła. Co więcej, jest ono odporne na tzw. szok termiczny, polegający na szybkich zmianach temperatury oraz ogrzewanie wynikające z promieniowania słonecznego. Ważną cechą szkła hartowanego jest sposób rozbijania – tafla rozbija się na drobne, nieostre kawałki, dzięki czemu ryzyko zranienia jest znacząco zminimalizowane. Szkło hartowane nie może być poddawane żadnym innym obróbkom, np. cięciu czy szlifowaniu, dlatego zawsze jest ono przygotowywane na konkretny wymiar.

Jakie są rodzaje szkła hartowanego?

Zahartowane może być niemal każde szkło, zarówno bezbarwne, jak i barwione, a także ciągnione, float oraz walcowane wzorzyste. Dzięki temu można otrzymać produkty różniące się od siebie wyglądem i nadające się do różnych zastosowań. Istnieje także możliwość wyprodukowania szkła w wersji giętej o wybranym kształcie. Szkło hartowane nadaje się m.in. do mebli, kabin prysznicowych, drzwi czy efektownych szklanych schodów.

szklo hartowane kraków warszawa
© CentrumSzkla.eu 2018 Projekt i realizacja: Damtox
Top Umów pomiar Pytania, Wyceny, Zamówienia
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Akceptuję